Çocuklar İçin 10 Eğlenceli Bilim Deneyi

Sinsi Bilim Deneyleri: Çocuklar için Eğlence ve Öğrenmeyi Tevhit Bilim deneyleri ufaklıklara çevrelerindeki dünyayı öğretmenin mükemmel bir yoludur. Ek olarak fazlaca keyifli de olabilirler! Bu blog yazısı size her yaştan çocuklar için muhteşem olan 10 basit bilim deneyini sunacak. Bu deneylerin tümü güvenilir ve yapılması kolaydır ve çocuklarınızın eğlenirken bilimi öğrenmelerine destek olacaktır. 1. Kavanozdaki Gökkuşağı Bu, her yaştan çocuklar için muhteşem olan klasik bir bilim deneyidir. Bunu yapmak da fazlaca kolaydır. Bu deneyi yapmak için ihtiyacınız olacak: Bir cam kavanoz su Besin boyası Bir kaşık Talimatlar: Kavanozu yarısına kadar suyla doldurun. Suya birkaç damla besin boyası ilave edin. Renkler birbirine karışana kadar suyu karıştırmak için kaşığı kullanın. Kavanozu güneşli bir yere yerleştirin. Suyun renklerinin ayrılıp bir gökkuşağı oluşturmasını izleyin. 2. Şişedeki Gayzer Bu, çocuklar için muhteşem olan başka bir klasik bilim deneyidir. Bunu yapmak da fazlaca kolaydır. Bu deneyi yapmak için ihtiyacınız olacak: Plastik bir şişe su Sirke Karbonat […]

Çocuklar İçin 10 Eğlenceli Bilim Deneyi

Kurnaz Bilim Deneyleri: Çocuklar için Eğlence ve Öğrenmeyi BirleştirmeSinsi Bilim Deneyleri: Çocuklar için Eğlence ve Öğrenmeyi Tevhit

Bilim deneyleri ufaklıklara çevrelerindeki dünyayı öğretmenin mükemmel bir yoludur. Ek olarak fazlaca keyifli de olabilirler! Bu blog yazısı size her yaştan çocuklar için muhteşem olan 10 basit bilim deneyini sunacak. Bu deneylerin tümü güvenilir ve yapılması kolaydır ve çocuklarınızın eğlenirken bilimi öğrenmelerine destek olacaktır.

1. Kavanozdaki Gökkuşağı

Bu, her yaştan çocuklar için muhteşem olan klasik bir bilim deneyidir. Bunu yapmak da fazlaca kolaydır. Bu deneyi yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • Bir cam kavanoz
 • su
 • Besin boyası
 • Bir kaşık

Talimatlar:

 1. Kavanozu yarısına kadar suyla doldurun.
 2. Suya birkaç damla besin boyası ilave edin.
 3. Renkler birbirine karışana kadar suyu karıştırmak için kaşığı kullanın.
 4. Kavanozu güneşli bir yere yerleştirin.
 5. Suyun renklerinin ayrılıp bir gökkuşağı oluşturmasını izleyin.

2. Şişedeki Gayzer

Bu, çocuklar için muhteşem olan başka bir klasik bilim deneyidir. Bunu yapmak da fazlaca kolaydır. Bu deneyi yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • Plastik bir şişe
 • su
 • Sirke
 • Karbonat

Talimatlar:

 1. Şişeyi yarısına kadar suyla doldurun.
 2. Şişeye birkaç yiyecek kaşığı sirke ilave edin.
 3. Şişeye bir çay kaşığı karbonat ilave edin.
 4. Geri çekilin ve gayzerin patlamasını izleyin!

3. Manyetik Kaldırma

Bu size manyetizmanın enerjisini gösterecek keyifli ve basit bir ilmi deneydir. Bu deneyi yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • Bir mıknatıs
 • Bir çelik bilyalı rulman
 • Bir parça odun

Talimatlar:

 1. Mıknatısı tahta parçasının üstüne yerleştirin.
 2. Çelik bilyalı yatağı mıknatısın üstüne yerleştirin.
 3. Çelik bilyalı yatağın mıknatısın üstünde iyi mi yükseldiğini izleyin!

4. Karbonat ve Sirke Volkanı

Bu çocuklar için muhteşem olan klasik bir bilim deneyidir. Bunu yapmak da fazlaca kolaydır. Bu deneyi yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • Büyük bir plastik şişe
 • Karbonat
 • Sirke
 • kırmızı besin boyası

Talimatlar:

 1. Şişeyi yarısına kadar karbonatla doldurun.
 2. Kabartma tozuna birkaç damla kırmızı besin boyası ilave edin.
 3. Şişeye sirke ilave edin.
 4. Geri çekilin ve yanardağın patlamasını izleyin!

5. Yüzen Yumurta

Bu size yoğunluğun enerjisini gösterecek keyifli ve basit bir ilmi deneydir. Bu deneyi yapmak için ihtiyacınız olacak:

Hususiyet Tarif
Çocuklar için ilmi deneyler Küçüklere ilmi dönemi ve etraflarındaki dünyayı öğreten tatbiki aktiviteler.
Çocuk el sanatları Evlatların kendilerini anlatım etmelerine ve yeni beceriler öğrenmelerine imkan tanıdıkları olan yaratıcı aktiviteler.
Oyun kanalıyla öğrenme Küçüklere keyifli ve entresan bir halde öğrenme ve büyüme fırsatları.
STEM faaliyetleri Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiği birleştiren etkinlikler.
Yaratıcı aktiviteler Evlatların kendilerini anlatım etmelerine ve yaratıcılıklarını keşfetmelerine imkan tanıdıkları olan etkinlikler.
Okuyun  Brunch Tarifleri Güne Başlamanın 10 Lezzetli Yolu

Kurnaz Bilim Deneyleri: Çocuklar için Eğlence ve Öğrenmeyi Birleştirme

II. Çocuklar için ilmi deneylerin yararları

Bilim deneyleri, evlatların çevrelerindeki dünya hakkındaki data edinmeleri için mükemmel bir yol olabilir. Ek olarak evlatların eleştirel düşünme becerilerini, mesele çözme becerilerini ve komünikasyon becerilerini geliştirmelerine de destek olabilirler.

Bilim deneylerinin çocuklar için yararlarından bazıları şunlardır:

 • Bilim deneyleri evlatların değişik ilmi kavramları öğrenmesine destek olabilir.
 • Bilim deneyleri evlatların eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine destek olabilir.
 • Bilim deneyleri evlatların mesele çözme becerilerini geliştirmelerine destek olabilir.
 • Bilim deneyleri evlatların komünikasyon becerilerini geliştirmelerine destek olabilir.
 • Bilim deneyleri evlatların daha yaratıcı olmalarına destek olabilir.
 • Bilim deneyleri evlatların merak ve merak duygusunu geliştirmelerine destek olabilir.

III. Bilim deneyleri için emniyet ipuçları

Çocuklarla ilmi deneyler yaparken yaralanmaları önlemek için emniyet önlemleri almak önemlidir. İşte emniyet için birtakım ipuçları:

 • Bir deneye başlamadan ilkin talimatları dikkatlice okuyunuz.
 • Gözlem için doğru malzemeleri kullanın.
 • Gerektiğinde koruyucu gözlük ve eldiven kullanın.
 • Birbirleriyle reaksiyona girebilecek kimyasalları karıştırmamaya dikkat edin.
 • Dökülenleri hemen paklayın.
 • Kimyasalları müsait biçimde atın.

Bu ipuçlarını takip ederek bilim deneylerinizin katılan hepimiz için güvenilir ve keyifli olmasını sağlamaya destek olabilirsiniz.

Kurnaz Bilim Deneyleri: Çocuklar için Eğlence ve Öğrenmeyi Birleştirme

4. Çocuklar için 10 basit bilim deneyi

İşte çocuklarınızla evde yapabileceğiniz 10 basit bilim deneyi. Bu deneyler her yaştan çocuklar için mükemmeldir ve keyifli ve eğitici olacak biçimde tasarlanmıştır.

1. Kabartma tozu yanardağı. Bu klasik gözlem, kimyasal reaksiyonlar hakkındaki data edinmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için kabartma tozu, sirke, bir şişe ve bir volkana ihtiyacınız olacak.

2. Fil diş macunu deneyi. Bu gözlem, kimyasal reaksiyonlar hakkındaki data edinmenin bir başka mükemmel yoludur. Bu deneyi yapmak için hidrojen peroksit, bulaşık deterjanı, besin boyası ve bir şişeye ihtiyacınız olacak.

3. Kavanozdaki gökkuşağı. Bu gözlem kırılmayı öğrenmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için bir kavanoz suya, besin boyasına ve bir el fenerine ihtiyacınız olacak.

4. Patates saati. Bu gözlem elektriği öğrenmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için bir patatese, iki metal klipse ve bir voltmetreye ihtiyacınız olacak.

5. Kağıt havlu köprüsü. Bu gözlem, malzemelerin enerjisini öğrenmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için kağıt havluya, banta ve cetvele ihtiyacınız olacak.

6. Yüzen yumurta. Bu gözlem kesafet hakkındaki data edinmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için bir yumurtaya, bir bardak suya ve tuza ihtiyacınız olacak.

7. Kaybolan mürekkep. Bu gözlem kimyasal reaksiyonlar hakkındaki data edinmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için karbonat, sirke ve bir parça kağıda ihtiyacınız olacak.

8. Karanlık balçıktaki parıltı. Bu gözlem polimerler hakkındaki data edinmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için yapıştırıcıya, suya, boraksa ve koyu renkli tozdaki parıltıya ihtiyacınız olacak.

9. Lav lambası. Bu gözlem konveksiyon hakkındaki data edinmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için bir kavanoza, suya, bitkisel yağa, besin boyasına ve bir çay ışığına ihtiyacınız olacak.

Okuyun  Büyükanne ve Büyükbaba Günü'nde Sevecekleri 10 Kendin Yap Hediyesi

10. Mermer hız treni. Bu gözlem potansiyel ve kinetik enerji hakkındaki data edinmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için bir karton kutuya, bilyelere ve banda ihtiyacınız olacak.

Kurnaz Bilim Deneyleri: Çocuklar için Eğlence ve Öğrenmeyi Birleştirme

V. Anaokulundaki çocuklar için bilim deneyleri

İşte anaokulu öğrencileri için muhteşem olan birtakım bilim deneyleri:

 • Manyetik Çekim

  Bu gözlem, anaokulu öğrencilerine mıknatısları ve iyi mi çalıştıklarını öğretmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için birtakım mıknatıslara, metal nesnelere ve bir masaya ihtiyacınız olacak.

  İlk ilkin mıknatısları masanın üstüne yerleştirin. Hemen sonra metal nesneleri mıknatısların yakınına yerleştirin. Ne işe yaradığını gözlemleyin.

  Metal nesnelerin mıknatıslara çekildiğini görmüş olacaksınız. Bunun sebebi mıknatısların metal nesneleri çeken bir manyetik alana haiz olmasıdır.

  Ek olarak iyi mi etkileşime girdiklerini görmek için değişik türde mıknatıslar ve metal nesnelerle deneyler yapabilirsiniz.

 • Yüzen Yumurta

  Bu gözlem, anaokulu öğrencilerine yoğunluğu öğretmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için pişmemiş yumurtaya, bir bardak suya ve tuza ihtiyacınız olacak.

  Ilk olarak bardağı suyla doldurun. Hemen sonra yumurta yüzene kadar suya tuz ilave edin.

  Tuzlu suyun yumurtadan daha yoğun olması sebebiyle yumurtanın yüzdüğünü görmüş olacaksınız. Bunun sebebi tuzlu suyun düzgüsel suya gore daha çok çözünmüş tuz içermesidir.

  Suyun yoğunluğunu iyi mi etkilediğini görmek için değişik miktarlarda tuzla da deneyler yapabilirsiniz.

 • Gayzer

  Bu gözlem, anaokulu öğrencilerine kimyasal reaksiyonları öğretmenin mükemmel bir yoludur. Bu deneyi yapmak için kabartma tozu, sirke ve bir şişeye ihtiyacınız olacak.

  Ilk olarak şişeyi yarısına kadar sirkeyle doldurun. Hemen sonra şişeye birkaç yiyecek kaşığı karbonat ilave edin.

  Kabartma tozu ve sirkenin reaksiyona girerek karbondioksit gazı oluşturduğunu görmüş olacaksınız. Bu gaz, şişedeki sıvının şofben benzer biçimde patlamasına niçin olacaktır.

  Patlamayı iyi mi etkilediğini görmek için değişik miktarlarda kabartma tozu ve sirke ile de deneyler yapabilirsiniz.

VI. İlkokuldaki çocuklar için bilim deneyleri

İlkokul çocuklarla bilimi keşfetmeye adım atmak için mükemmel bir zamandır. Bu yaş grubu naturel olarak meraklı ve öğrenmeye isteklidir ve bilim deneyleri tam da bunu yapmanın keyifli ve entresan bir yolunu sağlayabilir.

İşte ilköğretim öğrencileri için muhteşem olan birkaç fen deneyi:

Bunlar ilköğretim öğrencileri için muhteşem olan birçok ilmi deneyden yalnız birkaçı. Birazcık yaratıcılık ve hayal kuvvetiyle çocuklarınızı bilim kanalıyla meşgul etmek ve eğitmek için ebedi yollar bulabilirsiniz.

VII. Ortaokuldaki çocuklar için bilim deneyleri

Ortaokul, evlatların eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye başladıkları ve karmaşa mevzulara daha çok alaka duydukları bir dönemdir. Bilim deneyleri ortaokul öğrencilerinin ilgisini çekmenin ve etraflarındaki dünya hakkındaki data edinmelerine destek olmanın mükemmel bir yolu olabilir. İşte ortaokul öğrencileri için muhteşem olan birkaç fen deneyi:

 • Fil Diş Macunu: Bu klasik bilim deneyi, kimyasal reaksiyonların enerjisini göstermenin mükemmel bir yoludur.
 • Lav Lambası Yap: Bu gözlem sıvıların ve gazların özelliklerini öğrenmenin keyifli ve basit bir yoludur.
 • Ev Yapımı Volkan Yapın: Bu gözlem volkanların jeolojisini ve iyi mi patladıklarını öğrenmenin mükemmel bir yoludur.
 • Bardakta Gökkuşağı Yap: Bu gözlem fer ve renk bilimini öğrenmenin mükemmel bir yoludur.
 • (*10*): Bu gözlem güneşin hareketini ve tarihi iyi mi dediğini öğrenmenin mükemmel bir yoludur.
Okuyun  Tarzınızı Yükseltecek Kendin Yap Nakışlı Aksesuarlar

Bunlar ortaokul öğrencileri için muhteşem olan birçok fen deneyinden yalnız birkaçı. Öğrenciler bu deneyleri yaparak hem eğlenirken aynı zamanda muhtelif ilmi kavramları öğrenebilirler.

Lisedeki Küçüklere Yönelik Bilim Deneyleri

Lise öğrencileri için bilim deneyleri, çevrelerindeki dünya hakkındaki data edinmenin ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmenin mükemmel bir yolu olabilir. Bu deneyler bununla birlikte fazlaca keyifli de olabilir ve öğrencilerin bilimin günlük yaşamlarındaki önemini görmelerine destek olabilir.

İşte lise öğrencileri için muhteşem olan fen deneyleri için birtakım fikirler:

 • Patates pili
 • Sirke ve kabartma tozu yanardağı
 • Fil diş macunu deneyi
 • Süt ve besin renklendirici kromatografi deneyi
 • Kağıt kromatografi deneyi
 • CO2 gazı balonu deneyi
 • Newton'un beşiği deneyi
 • Güneş fırını deneyi
 • Su filtreleme deneyi

Bunlar lise öğrencilerine yönelik pek fazlaca ilmi deneyden yalnız birkaç misal. Öğrenciler bu deneyleri yaparak elektrik, kimya ve fizik benzer biçimde muhtelif ilmi kavramları öğrenebilirler. Ek olarak deneyleri iyi mi tasarlayıp yürüteceklerini ve deneylerinin neticelerini iyi mi yorumlayacaklarını da öğrenebilirler.

Bilime meraklı bir lise öğrencisiyseniz bu deneylerden kimilerini denemenizi öneririm. Bunlar etrafınızdaki dünya hakkındaki data edinmenin ve bu süreçte birazcık eğlenmenin mükemmel bir yoludur.

IX. Evde çocuklar için bilim deneyleri

İşte çocuklarınızla evde yapabileceğiniz birtakım bilim deneyleri:

Bunlar evde çocuklarınızla yapabileceğiniz pek fazlaca ilmi deneyden yalnız birkaçı. Çocuklarınızla bilim deneyleri yaparak onların çevrelerindeki dünyayı öğrenmelerine, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine ve beraber eğlenmelerine destek olabilirsiniz.

S: Çocuklarla meydana getirilen bilim deneyleri için birtakım emniyet ipuçları nedir?

C: İşte çocuklarla meydana getirilen bilim deneyleri için birtakım emniyet ipuçları:

 • Bir deneye başlamadan ilkin her zaman talimatları dikkatlice okuyunuz.
 • Gerektiğinde koruyucu gözlük ve eldiven kullanın.
 • Birbirleriyle reaksiyona girebilecek kimyasalları karıştırmamaya dikkat edin.
 • Dökülenleri hemen paklayın.
 • Kimyasalları müsait biçimde atın.

S: Çocuklar için birtakım basit bilim deneyleri nedir?

C: İşte çocuklar için birtakım basit bilim deneyleri:

 • Kabartma tozu ve sirkeden bir volkan yapın.
 • Bir kavanozda kristalleri büyütün.
 • Bir bardak suda gökkuşağı yapın.
 • Güneş enerjisi fırını yapın.
 • Ev yapımı bir slime yapın.

S: Bilim deneylerinin çocuklar için birtakım yararları nedir?

C: Bilim deneyleri ufaklıklara pek fazlaca yarar sağlayabilir:

 • Merak ve keşfetmeyi teşvik etmek.
 • Mesele çözme becerilerini geliştirmek.
 • Talimatları iyi mi takip edeceğinizi öğrenmek.
 • Beraber iyi mi çalışılacağını öğrenmek.
 • Merak duygusunu geliştirmek.

setchip.net'in kurucusu Levent Bayraktar, dijital dünyanın dinamiklerine tutkulu bir merakla adım atan bir isimdir. Bilgisayar mühendisliği alanındaki uzmanlığı ve yıllar süren deneyimiyle, dijital medya ve internetin gücünü keşfetmek için çeşitli projelere imza atmıştır. İçinde bulunduğu teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Bayraktar, setchip.net'i kurarak, dijital pazarlama, SEO ve içerik stratejileri gibi konularda bilgi ve deneyimlerini paylaşmayı hedeflemektedir.

 • Toplam 115 Yazı
 • Toplam 0 Yorum
Benzer Yazılar

Brunch Tarifleri Güne Başlamanın 10 Lezzetli Yolu

İçindekilerII. Brunch Tarifi TürleriIII. Brunch Tarifleri İçin MalzemelerIV. Brunch Tarifleri için EkipmanlarV. Brunch Tarifleri Yapma AdımlarıVI. Brunch Tarifleri Yapmanın İpuçlarıVII. Brunch Tariflerinde Problem Yok etmeBrunch Tariflerinin Sağlığa YararlarıIX. Popüler Brunch Tarifleri (*10*)Brunch için Mutfak El Sanatları: Sabah Yiyeceklerini Zevklendiren Brunch, çoğu zaman kahvaltı ile öğle yemeği içinde yenen bir yemektir ve çoğu zaman tatlı ve tuzlu yemeklerin bir kombinasyonunu ihtiva eder. İnsanların güne başlamadan ilkin kolay bir yemeğin tadını çıkarmasına imkan yakınından hafta sonu sabahları için popüler bir yemektir. Pek oldukça değişik türde brunch tarifi vardır ve her insanın damak tadına müsait bir şeyler bulabilirsiniz. Birtakım popüler brunch yiyecekleri içinde yumurta benedict, krep, waffle, Fransız usulü tost ve meyve salatası yer alır. Sabah öğünlerinizi yükseltmek istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. Ilk olarak kaliteli malzemeler kullanın. Bu, yemeklerinizin lezzetinde büyük bir ayrım yaratacaktır. İkincisi, çabuk etmeyin ve yemeğinizi müsait biçimde pişirin. Periyodu aceleye getirmek, muhteşem olmayan bir yemekle neticelenecektir. En son […]

Büyükanne ve Büyükbaba Günü'nde Sevecekleri 10 Kendin Yap Hediyesi

İçindekilerII. Büyükanne ve Büyükbabalar için 10 Kendin Yap Armağan FikirleriIII. Kendin Yap Hediyeler Yapmanın İpuçlarıIV. Kendin Yap Hediyeler Iyi mi Paketlenir?V. Kendin Yap Hediyeler İçin Malzemeler Nerede Bulunur?VI. Büyükanne ve Büyükbabalar için Bütçe Dostu Kendin Yap HediyelerVII. Büyükanne ve Büyükbabalar için Rahat Kendin Yap ArmağanlarıBüyükanne ve Büyükbabalar için Son Dakika Kendin Yap ArmağanlarıIX. Büyükanne ve Büyükbabalar için Benzersiz Kendin Yap HediyelerBüyükanne ve Büyükbabalar için 10 Kendin Yap Armağan FikirleriKendin Yap Hediyeler Yapmanın İpuçlarıKendin Yap Hediyeler Iyi mi Paketlenir?Kendin Yap Hediyeler İçin Malzemeler Nerede Bulunur?Büyükanne ve Büyükbabalar için Bütçe Dostu Kendin Yap HediyelerS: Nerede (*10*) Hususiyet Yanıt Büyükanne ve büyükbabalar için DIY hediyeler Büyükanne ve Büyükbabalar için 10 Kendin Yap Armağan Fikirleri Büyükanne ve büyükbabalar için hediyeler Kendin Yap Hediyeler Yapmanın İpuçları Büyükanne ve büyükbabalar günü Kendin Yap Hediyeler Iyi mi Paketlenir? Büyükanne ve büyükbabalar için ev yapımı hediyeler Kendin Yap Hediyeler İçin Malzemeler Nerede Bulunur? Büyükanne ve büyükbabalar için el […]

Cosplay Kendi Bilim Kurgu ve Fantazi Kıyafetinizi Yapın

İçindekilerII. Malzemeler ve araçlarIII. AdımlarIV. Ipuçları ve Püf noktalarıII. Malzemeler ve araçlarIII. AdımlarIV. Ipuçları ve Püf noktalarıV. Emniyet önlemleri6. Kendin Yap bilim kurgu ve fantastik elbise ve aksesuar projeleriVII. Sarf malzemeleri nerede bulunur?Kendin Yap bilim kurgu ve fantastik elbise ve aksesuar projeleriIX. Ilham Bilim Kurgu ve Fantaziden Esinlenen Kendin Yap Kıyafet ve Aksesuarlar Bu yazı, kendi bilim kurgu ve fantastik kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı yapmanız için kapsamlı bir klavuz sunmaktadır. Malzemelerden araçlara, adımlara ve ipuçlarına kadar her şeyi ele alacağız ve ek olarak kalıpları ve malzemeleri bulabileceğiniz bölgelere linkler da sunacağız. İster bir kurultay için kostüm tasarlamak isteyin, talep eder günlük gardırobunuza birazcık inek havası katmak isteyin, aradığınız her şey burada. O halde okumaya devam edin ve esin alın! Bilimkurgu ve fantazi, popüler kültürün en popüler türlerinden ikisidir ve bunun sebebi {hiç de} şaşırtıcı değil. Bu türler reel dünyadan kaçma ve yeni ve coşku verici olasılıkları keşfetme şansı sunuyor. Ek olarak […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele